Môže nás klimatická kríza spojiť? Slováci sú výnimoční láskou k prírode.
Jan Krajhanzl je ekopsychológ, venuje sa skúmaniu vzťahu ľudí k prírode a postojom voči klimatickej kríze. V podcaste sa rozprávame o tom, na čom sa ľudia na Slovensku vedia zhodnúť, pokiaľ ide o opatrenia v súvislosti so zmenou klímy a ochranou prírody. Tiež o tom, čoho sa boja a čo môžu byť potenciálne "nášľapné míny" v diskusiách o tom, kam máme ako spoločnosť smerovať a či to ustojíme. V podcaste sa spomína Institut 2050 . Odvolávame sa na čerstvý prieskum verejnej mienky z 21.6.2023 o postojoch slovenskej verejnosti k zmene klímy. Nadväzuje na starší výskum z leta 2022 . V podcaste sa spomína Green Deal alebo Európska zelená dohoda. Spomíname tiež knihu Továrna na lži . Kniha o vzťahu ľudí k prírode - Jan Krajhanzl: Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí 2015 Moderátorka: Zuza Fialová Hosť: Jan Krajhanzl Produkcia a strih: Marek Vaňous Vznik tejto podcastovej série je podporený programom Európskej Únie: The Rights Equality and Citizenship Programme, v rámci projektu European Observatory of Online Hate
--------
44:13
Zbaviť sa syndrómu spasiteľa: Konflikty a pomáhanie
Pomáhanie je eticky náročná činnosť a prináša mnohé konflikty. Michaela Guldanová je skúsená sociálna pracovníčka, ktorá zažila chudobné vojnové krajiny, robila humanitárnu pomoc v Srbsku počas migračnej krízy, pomáhala na Morave po tornáde, a nastavovala pomoc ukrajinským utečencom v meste Bratislava po vypuknutí agresie na jar 2022. Rozprávame sa o tom, na čo si treba dať pozor, keď sa rozhodneme pomáhať, či už profesionálne, alebo len z dobrého srdca.Ak chcete k téme vedieť viac, prihláste sa na kurz Ako pomáhať, ktorý vedie Zuza Fialová.Moderátorka: Zuza FialováStrih a produkcia: Marek VaňousVznik tejto podcastovej série je podporený programom Európskej Únie: The Rights Equality and Citizenship Programme, v rámci projektu European Observatory of Online Hate https://eooh.eu/
--------
57:07
Umelá inteligencia je dobrý sluha. Kto jej ale panuje?
Je tu s nami desaťročia, no až explózia generatívnych aplikácií umelej inteligencie za posledný polrok podnietila nespočet odoziev a článkov. My chceme túto horúcu diskusiu posunúť ďalej a ideme sa na AI pozrieť z pohľadu reziliencie spoločnosti. Ako a na čo sme pripravení? Na čo sa máme tešiť a kde máme byť opatrní? Vieme hrozby premeniť na príležitosti?Rozkľúčujeme to s prof. Máriou Bielikovou, riaditeľkou Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií a bývalou dekankou Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave.autorka a moderátorka: Ľubica Stanek, odborná spolupráca: Zuza Fialová, spolupráca: Daniela Miková, strih a produkcia: Marek VaňousSéria podcastov je súčasťou projektu Občianska spoločnosť v post-covidovej dobe: scenáre vývoja a príprava na nový normál podporeného z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Táto séria podcastov bola spolufinancovaná Európskou úniou v rámci projektu Ochrana hodnôt a základných práv EÚ prostredníctvom účasti verejnosti a pomocou občianskej spoločnosti v strednej Európe (PROTEUS). Za jeho obsah nesie výhradnú zodpovednosť PDCS a nemusí nevyhnutne odrážať názory Európskej únie.
--------
1:11:14
Prelomové spoločenské udalosti. Dokážeme z nich čerpať posilnenie?
Posledné roky nám priniesli množstvo výziev spôsobench udalosťami, ktoré mali a majú potenciál meniť fungovanie spoločnosti. Dnes sa budeme rozprávať o tom, nakoľko je naša spoločnosť rezilientná - teda ako dokáže reagovať na náhle krízy a nečakané zmeny. No a ako ináč to urobiť, ak nie pohľadom na blízku minulosť a spôsoby reakcie na niekoľko výrazných náhlych, náročných a krízových míľnikov našej spoločnosti.Rozprávame sa s Oľgou Gyarfášovou, sociologičkou a politologičkou z Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov UK a Inštitútu pre verejné otázky. Je autorkou a spoluautorkou mnohých odborných publikácií. Druhým hosťom je Jakub Kratochvil, fotograf a video fotograf na voľnej nohe. Verejnosti je známy hlavne ako spoluzakladateľ občianskej iniciatívy Za slušne Slovensko.autorka a moderátorka: Ľubica Stanek, odborná spolupráca: Zuza Fialová, spolupráca: Daniela Miková, strih a produkcia: Marek VaňousSéria podcastov je súčasťou projektu Občianska spoločnosť v post-covidovej dobe: scenáre vývoja a príprava na nový normál podporeného z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Táto séria podcastov bola spolufinancovaná Európskou úniou v rámci projektu Ochrana hodnôt a základných práv EÚ prostredníctvom účasti verejnosti a pomocou občianskej spoločnosti v strednej Európe (PROTEUS). Za jeho obsah nesie výhradnú zodpovednosť PDCS a nemusí nevyhnutne odrážať názory Európskej únie.
--------
47:27
Kľukaté cesty rozmýšľania. Využívajme silu slova!
Poďme na to osobne: rozprávame sa s profesionálnou koučkou a mentálnou trénerkou Petrou Zorvan ako sa na osobnej úrovni dajú prekonávať ťaživé situácie. A nebudeme sa rozprávať o jej zrejme najznámejšej klientke Petre Vlhovej, ale o princípoch, ktoré sú všeobecne platné a fungujú na všetkých. Zameriame sa na vplyv nahlas povedaných slov na našu myseľ, aj na to, ako pochopiť niektoré nastavenia našej mysle.autorka a moderátorka: Ľubica Stanek, odborná spolupráca: Zuza Fialová, spolupráca: Daniela Miková, strih a produkcia: Marek VaňousSéria podcastov je súčasťou projektu Občianska spoločnosť v post-covidovej dobe: scenáre vývoja a príprava na nový normál podporeného z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.Táto séria podcastov bola spolufinancovaná Európskou úniou v rámci projektu Ochrana hodnôt a základných práv EÚ prostredníctvom účasti verejnosti a pomocou občianskej spoločnosti v strednej Európe (PROTEUS). Za jeho obsah nesie výhradnú zodpovednosť PDCS a nemusí nevyhnutne odrážať názory Európskej únie.
Už 30 rokov sa venujeme riešeniu konfliktov v rôznych krajinách sveta. V Podcaste PDCS sa s vami podelíme o naše skúsenosti, pohľady, názory a na príkladoch zo života si rozoberieme charakter konfliktov v spoločnosti.