Powered by RND
PodcastsNewsAktualno 202

Aktualno 202

RTVSLO – Val 202
Aktualno 202
Latest episode

Available Episodes

5 of 100
  • Mentalno razgibavanje s protirežimskimi vici
    Mentalno razgibavanje je kultna srbska humoristična oddaja, ki se je leta 2008 začela na radijskih valovih, po raznih ukinitvah in selitvah pa je našla azil na televiziji. Zdaj že nekaj v središču norišnice, ki spremlja srbsko študentsko gibanje.Voditelja Marko Stepanović in Srđan Jovanović smeta s svojim stand upom v živo nastopati samo še v dveh klubih, pa še tja pride poslušat vice o prorežimskih policistih policija. Oblast ne mara Mentalnega razgibavanja, ki skrbi za krepitev možganskih mišic s smejanjem na račun pojavov, kot je kleptokracija, zato pa ju imajo toliko bolj radi ljudje. Na njun nastop v Ljubljani so prišli tudi navdušenci iz Beograda. Kakšna je moč humorja v boju za tako nenavadne stvari, kot sta pravica do čistega okolja in svoboda govora?
    --------  
    13:58
  • Mojca Šimenc: Novega papeža sem zaznala kot umirjenega reformista
    Habemus papam. Beli dim je včeraj oznanil, da imamo novega papeža. V četrtem glasovanju je bil izbran ameriški kardinal Robert Francis Prevost, 69-letni prelat iz Chicaga, ki zagovarja podobna stališča kot Frančišek. Velik del življenja je preživel kot misijonar v Peruju, med letoma 2015 in 2023 je bil tam tudi škof in takrat ga je papež Frančišek pripeljal v Rim ter ga postavil za vodjo vatikanskega urada za izbiro novih škofov po svetu. O novem papežu Leonu XIV. smo se pogovarjali z redovnico Mojco Marijo Šimenc, članico redovne skupnosti hčera Marije Pomočnice.
    --------  
    10:30
  • V nevarnosti si lahko vsak trenutek, ampak na to človek ne pomisli
    Današnje dogajanje po svetu je nepošteno, pravi Mariborčanka, ki je med najsilovitejšim bombardiranjem največjega mesta ob Dravi imela devet let. Takrat še deklica se spominja očetove srčnosti, saj je po vojni na pogorišču stanovanjske stavbe, postavil spomenik žrtvam prvega bombardiranja Maribora. Helena Kolarič meni, da je ne glede na politično strujo vsem skupno izkoriščanje delovnega ljudstva. Čeprav je odraščala v vojnem in povojnem času, se je pozneje v življenju počutila varno: "V nevarnosti si lahko vsak trenutek, ampak na to človek ne pomisli. Moraš živeti in delati. Življenje gre naprej; vidiš lepo drevo, ki raste, vidiš ptička na nebu. Kaj pa še hočeš? Če lahko hodiš in to vidiš?" Drevi bomo obeležili 80-letnico podpisa akta o brezpogojni kapitulaciji nacistične Nemčije. V prihodnjih minutah se zato selimo v najbolj bombardirano mesto v Sloveniji in na območju nekdanje Jugoslavije. Sara Zmrzlak se je o spominih na okupacijo, o vojnem in povojnem dogajanju pogovarjala s preživelo – Heleno Kolarič. Leto najhujšega dogajanja je preživela v neposredni bližini mesta, po vojni pa je njena družina na ruševinah večje stanovanjske hiše, "žrtve" prvega bombnega napada 7. januarja leta 1944, zgradila svoje novo življenje in počastila življenja preminulih. Na njenem dvorišču je postavljen edini spomenik žrtvam bombardiranja v mestu.Foto: Knjiga Maribor pod točo bomb
    --------  
    10:36
  • Kako se Latvija sooča z resnimi demografskimi težavami?
    Latvija je po površini trikrat večja država kot Slovenija, pa ima skoraj pol milijona prebivalcev manj kot Slovenija. A jih je imela v času, ko sta se državi osamosvajali pol milijona več. Izseljevanje delovno aktivnega prebivalstva, nizka rodnost in gospodarska nihanja so najbolj vplivala na depopulacijo te baltske države, a se trendi počasi, a vztrajno obračajo. Kaj se je dogajalo s prebivalstvom Latvije v polpretekli zgodovini in kako se danes borijo z demografskimi težavami? Kako uspešni so pri privabljanju Latvijcev, ki so državo zapustili in kako poskušajo pridobiti visokokvalificirane strokovnjake v državah EU in iz tretjih držav?Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske unije.
    --------  
    22:24
  • Iskanje sorodnikov oziroma DNK ne laže
    Verjetno se vsakdo izmed nas kdaj vpraša, kdo so bili naši predniki. Pretekli rodovi, o katerih se je ustno izročilo izgubilo in o katerih nam tudi naše babice ne znajo več ničesar povedati. Zelo dober vir informacij so civilni in cerkveni matični arhivi z matičnimi knjigami z zapisanimi rojstvi, smrtmi in porokami, ki so v večini že dostopne na spletu. Zadnja leta narašča tudi analiza sline oziroma analiza DNK, ki nam lahko pove, katerim etničnim skupinam pripadamo. Prek obstoječih baz podatkov vzorcev DNK pa lahko pridemo tudi do nam neznanih še živečih sorodnikov. Več o tem nam je povedal profesor doktor Damjan Glavač, vodja Oddelka za molekularno genetiko pri Inštitutu za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Svoji zgodbi o iskanju prednikov pa sta nam zaupali prijateljici Martina Horvat, ki ima v svojem družinskem drevesu več kot 90 tisoč ljudi, in Alenka Viceljo, druga sestrična v 12. kolenu znamenitega italijanskega slikarja Tiziana.
    --------  
    32:56

More News podcasts

About Aktualno 202

Aktualne vsebine Vala 202.
Podcast website

Listen to Aktualno 202, The Charlie Kirk Show and many other podcasts from around the world with the radio.net app

Get the free radio.net app

  • Stations and podcasts to bookmark
  • Stream via Wi-Fi or Bluetooth
  • Supports Carplay & Android Auto
  • Many other app features

Aktualno 202: Podcasts in Family

Social
v7.17.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 5/10/2025 - 11:36:43 AM