Radio Logo
RND
Listen to {param} in the App
Listen to COSMO - Köln Radyosu Beitrag in the App
(13,284)(171,489)
Save favorites
Alarm
Sleep timer
Save favorites
Alarm
Sleep timer
HomePodcastsSociety
COSMO - Köln Radyosu Beitrag

COSMO - Köln Radyosu Beitrag

Podcast COSMO - Köln Radyosu Beitrag
Podcast COSMO - Köln Radyosu Beitrag

COSMO - Köln Radyosu Beitrag

add

Available Episodes

5 of 200
 • Tiyatro festivali "Kein Schlussstrich"
  © WDR 2021
  10/22/2021
  4:45
 • Pandemide son durum
  Almanya’da korona vakaları hızla artmaya devam ediyor. Son 24 saatte yaklaşık 20 bin vaka tespit edildi. 100 bin nüfus basına düşen vaka sayısının belirlendiği insidans değeri de mayıs ayından bu yana ilk defa 90 sınırını aşarak 95.1’e yükseldi. Robert Koch Enstitüsü, önümüzdeki haftalarda sayıların daha da artmasını bekliyor. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’in 25 Kasım'dan sonra federal hükümetin pandemide olağanüstü halin sona ereceği yönündeki açıklamalarına artan vakalar nedeniyle hem uzmanlardan hem de eyaletlerden tepkiler var. Aşılama oranının durma noktasına geldiği Almanya’da 70 yaş üzerindekilerin tazeleme aşılamasına başlandı. Son gelişmeleri Serap Doğan derledi.
  10/22/2021
  3:29
 • Koalisyon görüşmeleri başladı
  © WDR 2021
  10/21/2021
  4:28
 • 90'larda duvarın yıkılmasıyla sağcı şiddet arttı
  90'lı yıllarda Türkiye'de Türk Kürt ayrımı artarken, Almanya, Doğu ve Batı arasındaki duvarı da kaldırmayı başardı. Berlin Duvarı'nın yıkılmasının ardından yabancı düşmanlığı ve ırkçılık şiddete dönüşmeye başladı. Rostock'da gerçekleşen saldırıyı Mölln ve Solingen takip etti. Bir yandan saldırılara karşı çeteleşmekte çare arayan Türkiyeli gençler öte yandan Hiphop kültürü ile dertlerini, hislerini ve fikirlerini duyurmaya başladı. Eşit haklar mücadelesinin zirve yaptığı doksanlı yıllarda, genç edebiyatçılar göçmen değil Alman edebiyatında hak ettikleri yeri almaya başladılar. Cem Özdemir, Yeşiller Partisi'nden Federal Meclis'e girdi, siyasi partiler kapılarını göçmenlere daha fazla açmaya başladı. Bazı diskoteklerin kapısı ise hala kapalıydı. Kaplancılar, Milli Görüş gibi dini örgütler de doksanlı yıllarda gündemi meşgul etti.
  10/21/2021
  45:55
 • 80'lerde siyasi göç başladı, gelenler kaldı
  Seksenli yıllar hem Türkiye'de hem de Almanya'da 12 Eylül darbesinin gölgesinde geçti. Durdurulan ekonomik göç, siyasi iltica ve aile birleşimi yoluyla devam etti. Sirkeci garı değil artık, kaçak botlarla önce Yunanistan'a, ardından Almanya'ya çıkılan zorlu yolculuklardı gündeme taşınan. Onyıllardır Almanya'da yaşayanlar kalmaya karar vermiş, sonradan gelen ya da Almanya'da doğan çocukların eğitim ve uyum sorunu başlamıştı seksenlerde. İlk kuşak el yordamıyla çocuklarının geleceğini kurmaya çalıştı. Göçmenlerin 40 metrekareye sığdırmaya çalıştıkları hayatı, "en alttakiler" olmanın verdiği güçlüklerle devam etti. Almanya da istemeden hamile kalmış bir kadın gibi göç ülkesi olma yolunda ilerledi.
  10/20/2021
  38:27

About COSMO - Köln Radyosu Beitrag

Station website

Listen to COSMO - Köln Radyosu Beitrag, COSMO - Bernama Kurdî Beitrag and Many Other Stations from Around the World with the radio.net App

COSMO - Köln Radyosu Beitrag

COSMO - Köln Radyosu Beitrag

Download now for free and listen to radio & podcasts easily.

Google Play StoreApp Store

COSMO - Köln Radyosu Beitrag: Podcasts in Family

COSMO - Köln Radyosu Beitrag: Stations in Family

Information

Due to restrictions of your browser, it is not possible to directly play this station on our website.

You can however play the station here in our radio.net Popup-Player.

Radio